Aktuelt

Velkommen til Riksantikvartimen 16. april – flytting av hus på Ørlandet

Flyttingen av hus på Ørlandet er et av de mest omfattende omstillingsprosjektene i nyere tid, der nasjonale forsvarsbehov har møtt kulturmiljøvern og sterke lokale følelser. Dette er tema for Riksantikvartimen 16. april.

Publisert: 13. april 2026

Flytting av hus. Foto: Daniel Johansen/ Homaira Fayez, NTNU

Etableringen av kampflybasen for F‑35 på Ørlandet har ført til omfattende endringer i bebyggelsen og landskapet. Over 200 bygninger er revet, og 26 verneverdige hus er flyttet ut av rød støysone og gitt nytt liv i den nye bydelen Vipetangen på Brekstad.

I Riksantikvartimen torsdag 16. april kl. 09.00 belyser vi prosjektet og hvordan flyttingen av bygninger har kombinert kulturmiljøvern, ombruk og bærekraft, samt hvilke konsekvenser omstillingene har hatt for lokalsamfunnet.

Foredragsholdere:

  • Daniel Johansen, instituttleder/førsteamanuensis ved institutt for arkitektur og teknologi, NTNU
  • Heike Schmidtko, rådgiver/seniorarkitekt ved seksjon for kulturminner, Trøndelag fylkeskommune

Arrangementet sendes som et webinar i Teams, og du finner lenke til sendingen på arrangementets side i Riksantikvarens arrangementskalender.

Kan du ikke delta i sendingen, eller har du gått glipp av en Riksantikvartime? Du finner alle sendingene i vår YouTube-kanal.

Hvis du har spørsmål, kan du gjerne ta kontakt med oss på: arrangement@ra.no

Velkommen til Riksantikvartimen!

Til Vipetangen! I 2025 startet et omfattende prosjekt på Ørlandet hvor 26 hus flyttes fra rød støysone ved kampflybasen til et nytt boligfelt på Vipetangen, Brekstad. Foto: Daniel Johansen/ Homaira Fayez, NTNU